top of page

היום צילמתי דג

מאת יעקב פנחסוב, נובמבר 2018
ראש עמוד
מצלמות אקסטרים בצלילה

מצלמות האקסטרים הן פתרון זול נגיש ונוח לצלם הימי החובב.

האם מצלמות אלו הן רק תחנת מעבר לקראת צילום מקצועי יותר, או שהן עונות על הצורך בתיעוד הצלילה עבור חלק לא מבוטל של צוללים.

הקדמה

בשנים האחרונות תרבות הסלפי מעל המים מתחילה לשקוע יחד עם צוללים גם מתחת למים. במקום מסך הטלפון שאתה צריך לחייך אליו בכל פעם שמישהו מושיט את היד לשמים, קופצת מתחת למים עדשה של מצלמת אקסטרים עטופה במארז, מחוברת למוט סלפי – במקרים אלה אני פטור מחיוך, אבל הורדת מסיכה או הוצאת ווסת יתקבלו בברכה.

 

WhatsApp Image 2018-11-17 at 12.41.32.jp

יעקב מחייך למצלמה. צילום : בוריס בליצקי

תרבות הצילום התת ימי אכן חייבת תודה גדולה למצלמות האקסטרים שהפכו את הצילום במים לנגיש הרבה יותר, אבל האם בניגוד לטכנולוגיות הצילום מעל המים שרק קטנה עם השנים ונכנסות לנו עמוק יותר ויותר לתוך הטלפון, נראה שתרבות הצילום מתחת למים רק יוצאת מחוץ לגבולות מצלמת האקסטרים, ותופחת למארזי צילום מפלצתיים וכבדים עם זרועות ופנסים ולעיתים גם שרידים של מצלמת אקסטרים לגיבוי.

האם צילום במצלמת אקסטרים הוא רק שלב מעבר בדרך לצילום מקצועי יותר?

 

DSC_0366.JPG

סה"כ מצלמה קומפקטית. צילום: ניב צנגוט

 

מצלמות אקסטרים

מצלמות אקסטרים הם שם כללי למגוון רחב של מצלמות דיגיטליות קטנות ופשוטות להפעלה, שנועדו לתעד פעילות ספורטיבית. המוכרות ביותר הן של חברת GoPro ולכן דבק במצלמות מסוג זה גם כינוי זהה לשם החברה.

הייעוד של מצלמות אלו הוא בראש ובראשונה לצלם סרטוני וידאו - קליפים קצרים של רגעים שנרצה להנציח, בין עם בהילוך מהיר או איטי, או גם בוידאו ותמונות סטילס יחד. ייעוד משני הוא צילום של תמונות סטילס במגוון אפשרויות… אבל לא כל המצלמות מוציאות איכות תמונות טובה במקרים אלו ולכן חשוב לבחור את המצלמה לפי סגנון הצילום המועדף עליכם.

חשוב לזכור שלטובת הכנת קליפ מזכרת מושקע כמו שנהוג למצוא ב youtube רצוי שיהיה לכם גם קצת ידע בעריכת וידאו ותוכנת עריכה מתאימה.

מבחינת נתונים טכניים כל המצלמות מתקדמות מאוד מבחינה טכנולוגית וכוללות מגוון רחב של רזולוציות צילום, קצב דגימת נתונים, ופרמטרים נוספים שלא פה המקום לחפור עליהם.

בינינו, ואל תגלו לכולם… עד היום לא נתקלתי במצלמה "לא טובה", אכן היו כמה שהיו לי באופן אישי פחות נוחות או פחות מתאימות לסגנון הצילום שלי… אבל לא משהו קריטי שלא היה ניתן לפתרון.

 

עזרים

כל מצלמת אקסטרים מתהדרת ביכולתה להתאים למגוון רחב של פעילויות ספורטיביות, לצורך כך הומצאו (ואני בטוח שגם בשעת כתיבת מילים עדיין מומצאים) מגוון מתאמים וחיבורים וכיסויים ומארזים שיתאימו לכל מצלמה ולכל מזג אוויר וסביבה הקיימת על כדור הארץ.

החל מחיבורים של המצלמה לאופניים, קסדה ומוט סלפי, דרך מארזי צלילה, גלישה ושלג, ועד שלט ומקרופון חיצוני - כל שחפצה נפשכם תמצאו ברשת (אבל זה במאמר אחר).

אם נתמקד בצלילה, אז למעשה כל מה שנחוץ לצולל המתחיל, חוץ מצלמה כמובן, זה מארז מותאם לצלילה וידית אחיזה נוחה.

אבל הסר פחד מליבכם… מי שימשיך לצלם ככל הנראה ימצא את עצמו משדרג גם בפילטר לתיקון צבע, פלאש (מבזק), סוללה נוספת ועוד המון עזרים - אבל שוב… לא בשלב הראשון.

 

WhatsApp Image 2018-11-17 at 12.41.33.jp

הרבה כלי עבודה למצלמה קטנה. צילום: יעקב פנחסוב

היום צילמתי דג

אז אחרי שיש לנו מצלמה ועזרים, בואו נצלול קצת.

נתחיל בטיפ קטן… אל תפחדו לצלם ועדיף כמה שיותר… למה? כי כמו שכולנו יודעים בעידן הצילום הדיגיטלי בערך 90% מחומר הגלם "נשאר על רצפת חדר העריכה" או במילים יפות פחות… הולך לפח.

נמשיך בכמה גורמים למחשבה, ככל שתעמיקו כך ייעלמו לכם צבעים מהתצלומים הסופיים, מה שיגרום לכם ללא ספק להעריך את הטכנולוגיה של העיניים והמוח שלכם לתיקון צבעים, זוהי תופעה המתרחשת בשל קושי של קרני השמש לחדור לעומק הים, תוסיפו לזה גם את החשכה היחסית מתחת לפני המים ותגלו שצילום תת ימי קצת מסובך יותר מצילום ביבשה.

נמשיך בחוסר היכולת שלכם לצלם ללא תזוזה או "קפיצות" ורעידות בצילום וידאו מתחת למים תוך כדי ריחוף ושמירה על איזון (בעיקר בים גלי או בזרם). או בחוסר היכולת לבקש מדג, כריש או דולפין לחכות שנייה ולחייך למצלמה והופ התמונה מסתבכת עוד יותר.

WhatsApp Image 2018-11-17 at 12.41.34.jp

דולפינן מצוי. צילום: יעקב פנסחוב

ונמשיך לגורם האנושי… יכולת הצלילה שלנו והבטיחות שלנו ושל בני הזוג שאסור לנו להזניח בצלילות צילום - זהו גורם שאין לבטל את חשיבותו!

אז למרות שהמצלמות תומכות במייצבי תמונה ובמצבי צילום רבים שנועדו לפתור חלק מהקשיים שתוארו כאן, עדיין איכות התוצרים שלכם לא תתקרב לזו של צלם מקצועי… אבל אל דאגה עם תרגול נסיון ועזרים מתאימים תוכלו להראות לאמא איזה דג או שתיים :)

 

WhatsApp Image 2018-11-17 at 12.41.32 (1

צילום צב. פשוט וקל. צילום: אורי יוסילביץ'

סיכום

אם חשקה נפשכם במזכרות מהמעמקים - תצלום או סרטון להראות לחברים ולמשפחה ליד כריש או דולפין או סתם של חשופיות צבעוניות זכרו שזאת לא משימה פשוטה, אבל בהחלט מומלצת, כי בימינו בעידן הדיגיטלי קיימת מוסכמה חברתית: אם אין תיעוד - לא היה הדבר!

אז תנסו, תצלמו, תתאכזבו קצת, תשתפו ברשתות ותצברו לייקים… מניסיון כנראה שתוך שנה שנתיים תמצאו עצמכם מחפשים את המצלמה הבאה המשוכללת יותר, הגדולה יותר, זאת שתתן לכם את התיעוד המושלם זאת בהנחה שאתם צלמי סטילס. עבור צלמי הוידאו, כנראה שפרק הזמן לשדרוג יהיה גדול קצת יותר.

אבל לא פחות חשוב (קצת דברים מהלב) תשמרו על עצמכם בזמן הצילום, וגם על הסביבה, תהיו מודעים למרחב ולקירבה שלכם לאובייקט המצולם… כי אין תמונה ששווה תאונת צלילה או פציעה מתחת למים.

 

אז אל תשכחו לא צילמת? לא ראית! כן צילמת? תראו לי… :)

דוגמא לסרטון וידאו שצולם ברובו עם גו פרו בלבד. צילום ועריכה: נעמה שוקרון

 

שלחו לנו כתבה

קבלו חולצה של הגמל המעופף

bottom of page