top of page

צוללי זק"א

מאת משה מנס, מתנדב בזק"א, נובמבר 2018
ראש עמוד

מה, אתה מתנדב ביחידת הצוללים של זק"א? זה בטח מגניב! ‏ תגיד, יוצא לך הרבה למצוא נעדרים? אני ראיתי תמונות שלך בפייסבוק - נראה מלא אקשן. אני מקבל את זה מידי פעם. אני מקבל את התגובות האלו גם על התנדבות שלי במגן דוד אדום וגם על ההתנדבות בעמותת עלם עם נוער בסיכון. האמת. האמת רחוקה מכך. האמת, או כפי שצריך להגיד- המציאות, רחוקה מאיך שהיא מוצגת בפייסבוק. המציאות בנויה מ 80% אפור ורק 20% צבעוני ומרגש. זו אמת שנכונה לגבי ההתנדבות ביחידת הצוללים, אך רלוונטית לכל תחומי חיינו.

פייסבוק זה סוג של הטעייה ועבודה בעיניים, כי לפי איך שהחיים שלנו מוצגים בפיד, אנחנו כל היום אוכלים במסעדות, עולים ויורדים ממטוסים בשדות תעופה שונים ברחבי העולם ולא מפסיקים ליהנות ולכייף. שלא לדבר על אהבות קסומות, פעילויות אקסטרים וילדים חמודים אש. או כפי שכתבה מישהי: "עוד כמה לייקים את צריכה בשביל שהשקר הזה יעשה אותך מאושרת".

 

ראות גרועה.jpg

לפעמים תנאי הצלילה הם קשים ביותר עם ראות 0. צלילה בפארק הירקון

ובחזרה ליחידת הצוללים. לא מזמן פרסמנו שאנחנו מחפשים מתנדבים נוספים בעלי הכשרה ליחידת הצלילה, וחבר שאל אותי מה המשמעות של ההתנדבות ביחידה. עניתי לו וסיפרתי לו מה זה אומר לגבי: זה אומר ציוד אישי מלא זה אומר לצלול יחד כל הזמן זה אומר צלילות אימון סדרתיות. זה אומר המון הוואי חברתי וכיף - יש זוג צוללים שלא מצאו בובה שהטבענו באגם גני יהושוע, באימון לפני שנתיים ואנחנו עדיין צוחקים עליהם. וזה אומר כמובן להיות פעיל באירועי אמת שלצערינו יש לא מעט מהם. שני מקרים שחקוקים לי בראש הם אירוע אחד בו מתוך אימון צלילה נקראנו לאתר ולמשות את הצוללן דני מייזל ז"ל שנפגע מפגיעת סירה בחוף פלמחים והטרגדיה הנוראית שזיעזע את כולנו, טביעת הנערים בשיטפון שארע בנחל צפית. אבל יש עוד משהו בשנה האחרונה יצאתי לכחמש עשרה מקרים. תמיד המקרים מגיעים בשעות הכי לא נוחות, בדיוק בדרך לעבודה, בדרך למיטה, בדרך הביתה או בדרך לאירוע משפחתי. זה אומר לעזוב הכל, לרוץ להתארגן, להכניס ציוד לרכב ולצאת במהירות למקום. כאשר אחרי כל זה במרבית המקרים, רגע לפני שנגיע למקום נקבל הודעת ביטול. מצאו את הגופה, מצאו שהנעדר בכלל לא נעדר, או החליטו שמזג האוויר לא מאפשר להיכנס למים. כמובן שאתה מבואס. אתה מבואס כי כל כך רצית לעזור ולעשות. ויש איזו תחושת החמצה קטנה בלחזור הביתה או לעבודה ולספר שוב: "לא היה כלום".

ראיון טלפוני (אלון צנגוט) עם מתנדב נוסף ביחידה, מר רואי ליברמן: על מנת להתנדב ביחידה עליך להיות צולל 2 כוכבים בעל ניסיון של 50 צלילות בים תיכון. צלילות ים תיכון הינן שונות במהות מאילת ומהוות אתגר. היחידה בנויה מכ-400 מתנדבים כאשר בפועל 160 פעילים. תדירות האימונים היא אחת לחודש וכוללת בין היתר: הרצאות, הדרכות, תרגולים מעשיים וצלילות בתנאים מאתגרים. מלבד סקוטרים ואמצעים נוספים היחידה רכשה לאחרונה רובוט אשר מצויד בסנואר ומצלמות על מנת לבצע חיפוש יעיל יותר. צוות הצוללים ה"מובחר" נקרא חוד החנית והם עברו הכשרה מיוחדת לשיטת חיפוש בינלאומית עם מערכות סגורות וחליפות יבשות. היחידה פועלת תחת היחידות המיוחדות של זקא בפיקודו של חיים אוטמזגין.

לאחרונה גילינו ששיטת חיפוש יעילה ביותר היא קייאקיסטים אשר מצוידים בסנוארים (fish finder) ועוזרים בסריקה יעילה וכיסוי שטח יעיל. - אנו קוראים למתנדבים עם קייאקים להצטרף ליחידה.

רואי
אימון לילה.jpg

בגמר אימון צלילת לילה - אין כמו פק"ל קפה

כן, ההתנדבות ביחידת הצוללים אומרת: תתכונן להקפצה אחרי הקפצה, אימון אחרי אימון, אם סיכוי קטן שיום אחד תוכל אולי גם לעזור. אבל האמת?! אלו הם החיים. האמת, שזו תובנה שצריכה ללוות אותנו בכל תחומי חיינו. כל מקרה שעשיתי כל מה שיכולתי לעשות, צריך להגדיר כמשימה מוצלחת. גם אם בסופו של דבר לא עשיתי כלום. לא לחינם אנחנו צריכים למלא דו"ח אירוע אחרי כל הקפצה או אימון, גם אם יצאתי ובאמצע הדרך ביטלו אותי- אני ממלא דו"ח אירוע. יצאתי לאירוע? אני צריך להגיד: "וואו, עשיתי את זה". למרות שרק במקרה 1 מתוך 10 אתה באמת עושה משהו. זה נכון משני סיבות. הראשונה - כי אחרת נשחק. אם נרגיש שזה בזבוז זמן - לא יהיה לנו את הכוח והרצון להמשיך. אך הסיבה השנייה והעיקרית היא, שכל יציאה או תירגול יקדמו אותנו ויעזרו לנו ברגע האמת. לפני חודש יצאתי לצלילה שגרתית בחוף פלמחים. במהלך הצלילה נתקעתי בחוט דייגים והקרס חדר לתוך חליפת הצלילה, תוך כדי שאני מנסה להוציא אותו, הוא הלך והסתבך והווסת נמשך לי החוצה מהפה. בעדינות, בלי לחץ ובלי להתבלבל, החזרתי את הווסת, שלפתי סכין, חתכתי את החוט ושחררתי את עצמי. אחר כך חשבתי על זה. אלמלא כל התירגולים שעשינו, אלמלא כל אותם פעמים שקמנו מוקדם בבוקר וירדנו לתרגל תרגולים על גבי תרגולים, קשירות, חבלים, התקלות, מסכה שחורה ושאר כיופים.. ההיתקלות הקטנה שלי יכלה להסתיים אחרת - בפאניקה שמובילה לתאונת צלילה. לכן, כל תרגול כזה אתה אומר לעצמך: "וואו, הצלחתי". לסמן את הרגע כ"היי לייט".

נחל צפית.jpg

להיות בכל מקום ובכל ארוע - נחל צפית

אותה גישה אני לוקח גם להתנדבות שלי במד"א. שם אני יכול לצאת מתוסכל ממשמרת שלמה בה רק עשינו הסעות של זקנים, כאבי בטן וציפורן חודרנית. אני יכול לצאת מתוסכל, אך עלי לזכור שכל המקרים האלו הם חיוניים ולכל המקרים נלך במרץ מקצועיות כאשר אנו זוכרים בקצה המוח את ההחייאה מוצלחת שעשינו ואת הלידה שקיבלנו באמבולנס - מה שגם קורה אחת למאה שנה. אותה גישה אני לוקח לפעילות שלי עם נוער נושר בלילות. ברוב הלילות אין אורות גדולים, אין שיחות משמעותיות או הצלת נפשות. ברוב הלילות זה שיחות סתמיות על כדורגל. ולפעמים. לפעמים אני שואל את עצמי "לעזאזל, מה אני עושה כאן?" אבל כל לילה כזה אני צריך לזכור: כן, אלו החיים. 80% של סתם. שיכולים להוביל אותנו לרגע אחד היסטורי בו אותו ילד שדיברנו איתו לילה אחרי לילה על כדורגל, מתקשר ומספר לנו על ילדה מהרחוב שלו שעומדת להתאבד - מה שגרם לנו להזעיק עזרה ולהציל אותה רגע לפני שהיה מאוחר מדי. ואותה גישה ‏אני צריך לקחת לחיים. לזכור שהחיים מורכבים מארוחות ערב סתמיות עם הילדים 'חביתה גבינה ולחם' - שלא יצטלמו לפייסבוק או לאינסטגרם. החיים מורכבים מסיפור לקטנציק לפני השינה, מכביסות, מעבודה על טבלאות אקסל וטלפונים ללקוחות, ישיבת צוות משעממת, מספונג'ה ומשקית זבל שצריך לרוקן פעם ביומיים. הלואי ונזכור להנות גם מצחוק סתמי של ילדים, מסחיבת מיכלי אוויר אחרי צלילה, מצפייה בדג סתמי או בחריצים שעושים הגלים על פני החול. משמש חמה בגב. אשתדל להנות מהריח של הקפה הביתי על הבוקר, משיחה עם אדם רנדומלי בתור למכולת מהביס הראשון בלחם פרוס סטנדרטי, מהאדים על החלון ברכב, מלמצוא כמה במבות משקית שהילדים השאירו בתא הכפפות, מהשקט, מהרעש, מלסיים לכתוב פוסט ארוך לעצמינו, מהרגשת האצבע בלטיפה של ספר חדש, מהתבוננות בתמונה ישנה שפתאום מצאנו, מרמזור שנהפך לאור ירוק ברגע שהגענו, משיר שאנחנו אוהבים שבדיוק השמיעו ברדיו, מהידיעה שאנחנו יכולים להתעכב ברכב ולהקשיב לו עד הסוף ומחיבוק גדול מאדם אהוב באמצע יום אפלולי. ‏היום אשתדל להנות מכל מאת האחוזים.

 

זקאא_אלונקה.jpg

אימון אלונקות באילת - גיבוש צוות ושיפור יכולות

דרור גילת.jpg

מתרגלים צלילה ללא ראות - פארק הירקון

דרור ובובות.jpg

דימוי גופות על ידי שימוש בבובות 

צלילת לילה מכמורת

שלחו לנו כתבה

קבלו חולצה של הגמל המעופף

bottom of page