top of page

התנדבתי עם Great White Shark

מאת עדן בן שבת, יוני 2019
ראש עמוד

" צ'יפס הורג יותר מאקדחים וכרישים , ועדיין אף אחד לא מפחד מצ'יפס " – רוברט קיוסאקי

ב2010 התחיל הרומן עם הים, עשיתי קורס צלילה בים התיכון. בין העיניים השורפות מהמים המלוחים, לבחילות שלא איחרו להופיע בזכות הגלים תוך חתירה לעומק, גיליתי שיש מקום קסום בשם 'אילת'. לפתע פגשתי חיים מופלאים בזמן הצלילות, הגוף מאוזן, מים אשר מאפשרים תחושת ריחוף בטמפרטורה נעימה שמרגיעה את הנשימה, בקיצור, הכרתי מקום קסום בשם 'אילת'.

עברו כמה שנים והייתי כמהה לעוד קצת מהכחול המסתורי. חלמתי על מפגש פנים אל פנים עם בעלי החיים העוצמתיים ביותר בים. חיפשתי באינטרנט ומצאתי חברה ישראלית המספקת חוויות התנדבות בעולם משלל סוגים. התנדבות עם ילדים, בתי ספר, ניקיון חופים, בעלי חיים, צילום ועוד רבים אחרים. בפועל, כל שהחברה עושה היא לקשר ביניכם לבין העמותה בחו"ל, בתשלום כספי כמובן. המלצה ראשונה מניסיון אישי תהיה לחפש בGoogle  או Facebook עמותות כאלה בחו"ל, ולנסות ליצור עימם קשר בעצמכם על מנת לחסוך עלויות.

הרעיון של שילוב טיול עם התנדבות קרץ לי מאוד, על כן נרשמתי להתנדבות בדרום אפריקה עם כרישי ים לבנים (המכונים באנגלית Great White Sharks). יש מי שאמר שאני לא נורמלית, יש מי שאמר אימפולסיבית. רק אנוכי ידעה שלמעשה זו ההתנדבות הזולה ביותר.

 

eden5.jpg

מתנדבים מצלמים מהסירה. צילום: Marine Dynamics

הכריש הלבן הינו טורף ימי אשר מגיע לאורך הנע בין 3 ל8 מטרים. העמלץ ניזון מיונקים ימיים כגון כלבי ים, צבי ים ומדגים שונים. למרות המסר הניכר מסרטי האימה, הכריש לא טורף בני אדם. הוא אכן מסוכן לנו בשל כך שיכול לטעות בין הצללית שלנו לכלב ים, אך אנו לא חלק ממזונו. דבר מפתיע נוסף הוא שכאשר הכריש נפגע בחוטמו, הוא יאבד את הראייה לכחצי דקה, דבר שיכול להסביר את הסרטונים בהם רואים כריש נאבק ומשתולל אל מול כלוב של צוללן.

העמלץ בסכנת הכחדה חמורה. רביית נקבת הכריש אורכת כ12 חודשים, וכחצי מהצאצאים לא שורדים ומתים. סיכון נוסף הם ציידי הכרישים הרבים. מאה מליון כרישים מזנים שונים מוצאים את מותם בציד מידי שנה ברחבי הגלובוס. כמובן שישנן סיבות נוספות כמו התחממות גלובלית וזיהום אוויר אשר מאתגרים את הכרישים בהישרדותם.

shark.jpg

Great White - צילום: איציק יוגב (מקסיקו)

ההתנדבות הייתה בספטמבר בדרום אפריקה, בעיירה קטנה ששמה גאנסביי (Gansbaai),  

3 שעות מקייפטאון. העיירה מתאפיינת בצמחייה, צוקים מעל האוקיינוס וציפורים רבות. יכולתי לעמוד זמן רב על אחד הסלעים בחוף כדי לצפות בלווייתנים קופצים מהמים. גאנסביי הינה העיירה עם כמות הכרישים הלבנים הגדולה ביותר בעולם.

eden6.jpg

לעמותה קוראים "Marine Dynamics", אשר מתמחה בצלילת כרישים עם כלובים. את צלילת הכלובים יסד אנדרה ארטמן, שהיה מחלוצי הצוללנים שצללו צלילה חופשית עם הכריש הלבן. Marine Dynamics לוקחת חלק במחקרים חשובים בעולם בהקשר חיי הים, בניהם כרישים, לווייתנים, כלבי ים, פינגווינים, דולפינים ועופות ימיות. המחקרים נועדו על מנת לעזור לבעלי החיים, הן על ידי למידה על מסלולם של הכרישים ועל הסכנות האורבות להם במטרה למגר את הכחדה, והן בעזרת הקמת מגורים מלאכותיים לפינגווינים באפריקה (מאות פינגווינים מתו בעבר בגלל הבניה ואפריקה והריסת בתיהם). 

הצלילה באזור מלאת אתגרים, הן בגלל שהמים מאוד קרים בעקבות הזרמים שמגיעים מאנטרקטיקה, והן בעקבות הראות הלקויה שלעיתים הצטיינה בפחות מ3 מטרים. אם תחשבו על זה קצת, אני והלסת היפיפייה של הכריש היינו במרחק נשיקה כדי שנראה אחת את השני. השהות בים והצפייה בכרישים ארכה כ-4 שעות, תלוי במזג האוויר ובמספר הכרישים שזכינו לראות.

 

eden9.jpg

טיול צלילה ביבשת אפריקה. מוזמביק עם הגמל המעופף

היינו כ-20 מתנדבים מכל קצוות העולם. היו מאוסטרליה, קנדה, גרמניה, אנגליה, ספרד ועוד רבים אחרים בטווח גילאים שונה. לנו בקוטג'ים מאובזרים היטב, עם מטבח משותף, בריכה, ומרחב טבע גרנדיוזי שרואים רק באפריקה. יחד איתנו גרו חלק מאנשי הצוות של Marine Dynamics, ובניהם ביולוגים ימיים ממדינות שונות.

במהלך השהות התנדבנו בדרכים שונות : סיוע לצוות ולתיירים בסירות הכרישים או הלווייתנים' צילום ותיוג כרישים, טיפול בפינגווינים, ניקוי החופים, הקמת פסטיבלים בנושאים ימיים ומתן הדרכות לילדי האזור.

 


איני יודעת איך לתאר את החוויה הזו שעברתי לפני כ-4 שנים. כשאתה נותן ומתרוקן זו הקרבה, כשאתה נותן ומתמלא זו אהבה. התאהבתי באנשים, התאהבתי בים, מרוב ההתאהבות לכרישים קעקעתי אחד על הגוף וטסתי עם ה"גמל המעופף" למצוא עוד מהם במוזמביק. ההתנדבות בדרום אפריקה הפכה אותי לפנאטית כרישים וצלילה, כזו שהחלום שלה הוא ללמוד "וטרינריה ימית" באוסטרליה. אני מוקירה את התקופה שעברתי שם ואין ספק שאחזור.

 

צלילת לילה מכמורת

שלחו לנו כתבה

קבלו חולצה של הגמל המעופף

bottom of page